WATTSTUNDE WS100EFX Marine Solarpanel Flexible 100W
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. 23% VAT
Version
13 years of expertise in energy storage
Free returns within 14 days
pick up at 600+ parcel shops
Excellent
4.97/5
Wattstunde Power: 100 W
Output: +/- cable
Maximum system voltage 500V
Product description
The WATTSTUNDE WS100EFX Marine Solarpanel Flexible 100W has a maximum power of 100 watts and uses effective cells with ActiveWire technology. These cells guarantee a high yield and have an efficiency of more than 20%. The flexible solar panels from WATTSTUNDE are suitable for glued installation on campers, sailing boats and yachts. The integrated aluminum plate gives the solar panel the necessary stability to guarantee a long service life. When the EFX solar panels are mounted on a solid surface, the panels can also be walked on.
In the box
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 101-15101
Warranty 2 years
Cell type ActiveWire Flex Solar cells (> 20% efficiency)
Power 100 W
Voc - Voltage open circuit 20,9 V