WATTSTUNDE Lithium 200Ah LiFePO4 Battery LIX12-200-LT
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. 23% VAT
Wattstunde Capacity: 200 Ah / 2560 Wh
System voltage: 12 V
Product description
In the box
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 502-51200
Warranty 2 years
Battery type Recommended charging current 100 A.
Maximum charging current 200 A.
Recommended charging voltage 14.6 V ± 0.5 V.
Float charging voltage (storage) 13.8 V ± 0.2 V
BMS switch-off threshold (charge) 15.0 V ± 0.2 V
BMS restart (charge) 14.4 V ± 0,2 V.
Capacity 200 Ah / 2560 Wh
Voltage 12V or in series 24V/48V