WATTSTUNDE Lithium 100Ah LiFePO4 Battery LIX100D-LT
No longer available No longer available
Free shipping
Incl. 23% VAT
13 years of expertise in energy storage
Free returns within 14 days
pick up at 600+ parcel shops
Excellent
4.97/5
Wattstunde Capacity: 100 Ah / 1280 Wh
System voltage: 12 V
Product description
In the box
Downloads
Download Product specs
Brief specifications
Brand Wattstunde
Artikelnummer 502-50100
Warranty 2 years
Battery type Recommended charging current: 60 A
Maximum charging current: 100 A.
Recommended charging voltage: 14.6 V ± 0.5 V.
Float charging voltage (storage): 13.8 V ± 0.2 V
BMS switch-off threshold (charge): 15.0 V ± 0.12 V
BMS restart (charge): 14.4 V ± 0.16 V.
Capacity 100 Ah / 1280 Wh
Voltage 12V or in series 24V/48V